poniedziałek, 4 lutego 2013

Proste sposoby zadawania częstotliwości w falownikach

Kilkanaście postów wstecz pisałem na temat wejść analogowych w falownikach, ze względu na pytania dotyczące falowników z wbudowanym potencjometrem kreślę słów kilka na ten temat w sposób bardziej praktyczny.
Generalnie rzecz biorąc potencjometr wbudowany w falownik nie powinien być używany do roboczej regulacji częstotliwości falownika!
Żywot takiego potencjometru jest dość krótki (przy częstej regulacji) i co ważniejsze operator nie może mieć dostępu do falownika. Po co zatem producenci (na szczęście coraz rzadziej) umieszczają potencjometr ? Można go używać jako element do zadawania częstotliwości w trybie serwisowym lub jako regulacja punktu odniesienia dla regulatora wewnętrznego PID. Dlatego też w prostych systemach sterowania należy używać chociażby potencjometru zewnętrznego.
W prezentowanych przykładach posłużymy się popularnym falownikiem iG5A firmy LSiS.
Zastosowanie nawet zwykłego potencjometru którego koszt nie przekracza kilku złotych, zwiększa bezawaryjną pracę falownika, liczyć się w takim przypadku musimy w zależności od jakości potencjometru i częstotliwości jego wykorzystania - będziemy musieli wymieniać go co jakiś czas.
Potencjometr zewnętrzny
Na górnym rysunku przedstawiamy najprostsze połączenie potencjometru z wykorzystaniem źródła napięciowego 10V (zacisk VR falownika). Suwak potencjometru łączymy z wejściem analogowym napięciowym (zacisk V1) a drugi skrajny koniec potencjometru łączymy z zaciskiem CM falownika. W ten sposób uzyskamy najtańszy sposób zadawania częstotliwości a co za tym idzie sterowanie prędkością obrotową silnika.
Zadawanie zewnętrzne 0...10V
Rysunek środkowy pokazuje połączenie zdalnego zadajnika, czujnika (np. ciśnienia) lub sterownika PLC z wyjściem analogowym napięciowym do falownika. Ważne w tym sposobie podłączenia jest aby pamiętać o połączeniu napięcia odniesienia (minus zasilacza) elementu zewnętrznego do zacisku CM falownika.
Zadawanie zewnętrzne 0...20 mA bez zasilacza zewnętrznego
W przypadku stosowania np. czujnika ciśnienia, możemy w prosty a co ważne tani sposób rozwiązać zasilanie takiego układu. Plus czujnika ciśnienia podłączamy do zacisku VR falownika (+10V) a minus przetwornika do prądowego wejścia analogowego w falowniku. W nie rozbudowanych aplikacjach pozwala to na zmniejszenie kosztów (brak dodatkowego zasilacza) i upraszcza schemat połączeń. W każdym przedstawionym powyżej przypadku, konieczne jest stosowanie ekranowanych przewodów połączeniowych !
Falowniki iG5A LG (LSiS) kupicie w polecanym sklepie on-line, nie ponosząc kosztów dostawy, w sklepie można nabyć równierz potencjometry i zadajniki analogowe oraz inny osprzęt do systemów napędowych.
Pozdrawiam, Przemek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz